Obraz szkoły
Obraz szkoły
Szkoła Podstawowa nr 139 im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Warszawie istnieje od 1922 roku, w obecnym budynku od roku 1966. Jest szkołą publiczną w dzielnicy Wola w Warszawie, dla której organem prowadzącym jest m.st. Warszawa.
Szkoła od 1956 roku nosi imię bohaterskiej nauczycielki Ludwiki Wawrzyńskiej. Wybór patrona zobowiązuje do postaw i zachowań odpowiedzialnych i prospołecznych oraz stanowi powód do dumy całej społeczności szkolnej.
Budynek jest po generalnym remoncie (zostały wymienione wszystkie okna, dokonano modernizacji elewacji budynku), w szkole jest czysto i kolorowo, co sprzyja osiąganiu sukcesów przez uczniów i utrzymaniu miłej atmosfery. Warto podkreślić, że w wielu dotychczasowych pracach remontowych wspierali nas i uczestniczyli rodzice naszych uczniów.
W naszej szkole dbamy o mikroklimat i dysponujemy dobrym zapleczem sanitarno – socjalnym sprzyjającym właściwemu klimatowi pracy i nauki. Sale lekcyjne w naszej szkole są przestronne i jasne, posiadają część dydaktyczną i rekreacyjną, miejsce do przechowywania przyborów szkolnych oraz multimedia. W każdej klasie znajduje się komputer i tablica interaktywna, a każde pomieszczenie szkolne posiada kablowe przyłącze internetowe. Pracownia komputerowa wyposażona jest w 24 komputery klasy Intel z programami dostosowanymi do potrzeb uczniów poszczególnych poziomów nauczania. Uczniowie mogą korzystać z sali wyposażonej w laptopy.
Posiadamy dużą salę gimnastyczną, zespół boisk sportowych, plac zabaw, dobrze wyposażoną bibliotekę oraz świetlicę szkolną, organizującą różnorodne i bezpłatne zajęcia (np. plastyczne, muzyczne, integracyjno – relaksacyjne, gry i zabawy ruchowe), gabinet terapii pedagogicznej i logopedii. Jedna z sal świetlicy szkolnej została wyposażona w panele akustyczne wyciszające pomieszczenie, co zostało zrealizowane w ramach projektu „walki z hałasem”. Zapewniamy stałą pomoc pedagoga szkolnego. W gabinecie lekarskim dyżur pełni pielęgniarka szkolna. Dbając o higienę pracy i nauki uczniów oraz przeciwdziałając hałasowi na przerwach, w okresie wiosenno - letnim i wczesno jesiennym organizujemy przerwy na świeżym powietrzu, a pozostałym czasie funkcjonują tzw. „sale ciszy”.
W szkole działa pracownia Tomatisa, gdzie prowadzone są zajęcia uwagi słuchowej.
W szkole organizowane są posiłki dla dzieci. Zorganizowaliśmy 20 minutową przerwę śniadaniową, w czasie której uczniowie spożywają z nauczycielami II – śniadanie przygotowane przez rodziców i uzupełnione mlekiem i porcją owoców i warzyw, które dostajemy w ramach udziału w programach: Szklanka mleka, Owoce i warzywa w szkole, Zdrowa kanapka. Obiady w szkole przygotowywane są zgodnie z zaleceniami i standardami żywienia dzieci (domowy smak i dobra cena). Dbamy również o właściwy i zróżnicowany asortyment sklepiku szkolnego, dokonując cyklicznego monitoringu.
Nieustannie podejmujemy działania, mające na celu zaspokajanie potrzeb nauczycieli w pomoce dydaktyczne. Czynimy starania, aby wyposażenie szkoły było nowoczesne i funkcjonalne, a warunki nauki atrakcyjne i bezpieczne.
Szkoła wyposażona jest w system elektronicznych zamków umożliwiających monitorowanie poszczególnych wejść i wyjść. W ramach dbałości o bezpieczeństwo uczniów, w szkole zainstalowano i działa stale modernizowany system monitoringu.
W naszej szkole panuje klimat współpracy i życzliwości oraz wzajemnego zrozumienia i szacunku. Wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice tworzą jedną „wielką rodzinę”. Mimo, że środowisko jest zróżnicowane, uczniowie nie są anonimowi. Wszyscy nauczyciele znają dzieci, obserwują i śledzą ich losy, nawet po zakończeniu nauki w naszej placówce. Jesteśmy dumni z tego, że nasi absolwenci doceniają nasza pracę i z ufnością powierzają naszej opiece swoje dzieci.
Wyrazem rodzinności i współpracy, a jednocześnie tradycją szkoły jest m.in. organizowany od wielu lat Piknik Rodzinny oraz Kiermasz Adwentowy, który angażuje nie tylko społeczność szkolną, ale i środowisko lokalne.
Nad wszechstronnym rozwojem dzieci czuwa odpowiedzialna, wykwalifikowana kadra pedagogiczna stale doskonaląca swój warsztat pracy (udział w konferencjach, warsztatach, szkoleniach). Odnosząc sukcesy w różnych dziedzinach nauki, dzielimy się zdobytym doświadczeniem i wiedzą z koleżankami z pracy (lekcje koleżeńskie, wymiana doświadczeń i materiałów edukacyjnych, szkolny coaching) oraz innymi szkołami (prelekcje i prezentacje, publikacje w Internecie). Umożliwiamy także zdobicie praktycznych umiejętności pracy z dziećmi oraz przeprowadzenie niektórych badań (np. badanie audiometryczne słuchu, badanie nawyków żywieniowych) studentom różnych uczelni.
Nauczyciele tworzą jak najlepsze warunki do rozwoju ucznia, wspomagają jego aktywność poznawczą, inspirują do wdrażania własnych pomysłów i przeżyć oraz rozbudzają motywację do dalszej edukacji.
Wszyscy ze szczególną troską dbamy o adaptację dzieci do warunków szkolnych, zwłaszcza naszych najmłodszych uczniów z klas 0 i I (poprzez zapoznanie z nauczycielami i wychowawcami, zaznajomienie z budynkiem szkoły oraz jego otoczeniem i regułami bezpiecznego funkcjonowania) oraz klas IV, wkraczających w II- etap nauki w szkole podstawowej (np. zorganizowane spotkania z nowymi wychowawcami).
Uwzględniamy osiągnięcia rozwojowe uczniów z poprzedniego etapu edukacyjnego stosując różnorodne metody (m.in. metody aktywne, np.: drama, projekt grupowy, gry i zabawy edukacyjne, praca w terenie, metody audiowizualne, prezentacje uczniowskie) i formy pracy (praca grupowa, indywidualna, w różnych warunkach: sala lekcyjna, środowisko naturalne, lekcje muzealne, teatr, biblioteka, itp.) uatrakcyjniające zajęcia jednocześnie uwzględniające style uczenia się dzieci.
Kolejnym sukcesem jest systemowe rozwiązanie pracy z uczniem zdolnym potwierdzone certyfikatem Prezydenta m.st. Warszawy w zakresie wspierania rozwoju ucznia zdolnego „Wars i Sawa”. Posiadamy Certyfikaty:"Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją" oraz "Klub Szkół UNICEF".
Kierując się realnymi umiejętnościami dzieci oraz potrzebami wychowawczymi i edukacyjnymi, które wynikają z wcześniej przeprowadzonej ewaluacji wewnętrznej (wśród uczniów i rodziców), dbamy o bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych i dodatkowych wspomagających proces uczenia się, rozwijających zainteresowania. Zajęcia te organizowane są przez nauczycieli (koła przedmiotowe: np. matematyczne, polonistyczne, koła zainteresowań – matematyczne, ortograficzne, grafomotoryczne, chór, gry i zabawy, , zajęcia plastyczne , zajęcia sportowe typu „Otwarta sala”, zajęcia specjalistyczne, zajęcia wyrównawcze, zajęcia indywidualne zgodne z zaleceniami Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej) oraz zajęcia płatne: judo, taniec, ceramika, język angielski, akrobatyka, szachy, nauka gry na gitarze, Legomatematyka, robotyka, drama).
W czasie lekcji i zajęć dodatkowych stosujemy i wykorzystujemy technologie informacyjne i komunikacyjne w celu np. poszukiwania i utrwalania wiadomości, przygotowywania prezentacji multimedialnych, zdjęć, wysłuchiwania utworów muzycznych i literackich, projekcji filmów (tworzymy prezentacje multimedialne np. „Czas na zdrowie” video-klipy, np. „Mały Powstaniec- symbol historii” , filmy edukacyjne „Pierwsza pomoc”, organizujemy wystawy zdjęć, korzystamy z poczty elektronicznej nauczyciel – nauczyciel, nauczyciel – uczeń – nauczyciel, redagujemy gazetkę szkolną – „Nieregularnik –Szkolniak”; prowadzimy dziennik elektroniczny, prowadzimy stronę internetową szkoły oraz Facebook, kronikę i wiele innych).
Rozbudzamy i rozwijamy zamiłowanie do czytelnictwa, poprzez m.in. słuchanie pięknego czytania i rozmowy o przeczytanych lekturach, spotkania autorskie (np. z Moniką Kowaleczko – Szumowską, Agą Szczepańską, Renatą Piątkowską), konkursy czytelnicze (Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Wygrywanie poprzez czytanie”, Warszawski Konkurs Recytatorsko-Fotograficzny „Czytam, więc jestem”), projekty i lekcje biblioteczne, wystawki nowości bibliotecznych, akcje, np. „Uwolnij książkę”, „Dzień Głośnego Czytania”, udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Wspomagamy rozwój czynności umysłowych ważnych dla uczenia się matematyki, kształtujemy zdolność logicznego myślenia, wykorzystywania wiedzy w praktyce, kształtujemy świadomość narodową i kulturową (np. opieka nad miejscami pamięci, organizacja apeli okolicznościowych), dbamy o doskonalenie umiejętności językowych (ortografia, gramatyka, zasady komponowania różnych form wypowiedzi) oraz posługiwanie się piękną, poprawną polszczyzną.
Podejmujemy liczne zadania wdrażające uczniów do aktywności i samodzielności, wyzwalające w nich kreatywność i zaangażowanie na rzecz własnego rozwoju i rozwoju szkoły (np. wolontariat, akcja „Serce dla zwierząt”, redagowanie artykułów do gazetki szkolnej). Warto zaznaczyć, że uczniowie z własnej inicjatywy podejmują działania rozwojowe m. in. organizują dyskoteki klasowe, angażują się w akcje charytatywne i ekologiczne (zbiórka nakrętek dla chorego dziecka, zbiórka makulatury, organizacja Kiermaszu Adwentowego) oraz pomoc koleżeńską w nauce.
Starannie planujemy, monitorujemy i doskonalimy proces funkcjonowania naszej placówki. Przykładem mogą być wdrożone już wnioski z monitorowania: aktualizacja dokumentów szkolnych, doposażenie bazy dydaktycznej w nowe pomoce (dwie tablice interaktywne), pomoc logopedyczna dla wszystkich uczniów z klas I-III z wadami wymowy; udział uczniów klas w zajęciach z matematyki i języka polskiego w celu lepszego przygotowania do egzaminów. Prowadzimy szereg wewnętrznych badań edukacyjnych: np. umiejętności szkolnych (czytanie, pisanie, ortografia, umiejętności matematyczne, np. „Ortograffiti z Bratkiem”) tempa czytania, diagnoza osiągnięć ucznia klasy III – stosowane testy kompetencji, czytania ze zrozumieniem, techniki czytania, badania predyspozycji muzycznych, preferencji czytelniczych, a także zewnętrznych: sprawdzian kompetencji po klasie III , sprawdzian umiejętności językowych (j. angielski), sprawdzian po ukończeniu klasy ósmej. Analizujemy wyniki ze sprawdzianów przy udziale całej Rady Pedagogicznej, tak by wszyscy mogli włączyć się w aktywny proces wspierania rozwoju dziecka i budowania własnego warsztatu pracy.
Mamy laureatów i finalistów Konkursu Kuratoryjnego. Od wielu lat odnosimy znaczące sukcesy sportowe nie tylko w Dzielnicy i mieście, ale i województwie (np.. I miejsce w unihokeju dziewcząt i chłopców w Dzielnicy, I miejsce w koszykówce w dzielnicy, IV miejsce w unihokeju chłopców w Warszawie). Nasi uczniowie chętnie uczestniczą w różnorakich konkursach szkolnych i pozaszkolnych, w których odnoszą sukcesy (np. w konkursach przedmiotowych: Dzielnicowy Konkurs matematyczny Sigma, Warszawski Konkurs Torus zorganizowany przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Kangur, w Ogólnopolskich konkursach Pingwin, Panda, Sezam; w konkursach interdyscyplinarnych: w Warszawskim Konkursie „Europejska podróż” organizowanym przez WCIES, w Dzielnicowym Konkursie na najciekawszą gazetkę szkolnąi, w konkursach dotyczących zdrowia i wielu innych). Mamy niski wskaźnik uczniów niepromowanych oraz wysoką liczbę uczniów nagradzanych na zakończenie roku szkolnego.
Nasi uczniowie dokonując wyboru dalszego etapu kształcenia dostają się do wybranych szkół i tam osiągają sukcesy (informacje te pozyskujemy np. w czasie rozmów i spotkań z absolwentami).
W różnorodny sposób motywujemy uczniów do pracy (pomimo porażek zachęcamy do podejmowania kolejnych prób, wykorzystujemy pozytywne wzorce, by zachęcić do sukcesu – postawy i sukcesy naszych absolwentów itp.), zauważamy i doceniamy nawet najmniejsze osiągnięcia. Ponadto zapewniamy warunki do zaprezentowania tych osiągnięć: np. wystawki, kronika, strona www, prezentacja podczas apeli i uroczystości szkolnych, festiwal talentów w czasie Pikniku Rodzinnego.
Chcemy, aby wszyscy nasi uczniowie czuli się pełnowartościowymi członkami społeczności szkolnej. Stąd realizujemy szereg działań profilaktycznych (przeciwdziałanie agresji, przemoc w sieci, szeroko rozumiane bezpieczeństwo) w tym profilaktykę antydyskryminacyjną, obejmującą takie obszary jak: status materialny i społeczny, otyłość, niepełnosprawność, mniejszości etniczne, wyznanie. Konkretnymi przykładami takich działań są: zajęcia profilaktyczne prowadzone przez specjalistów uwzględniające zalecenia wynikające z niepełnosprawności i chorób (niedosłuch, niedowidzenie, alergia, cukrzyca), pogadanki z uczniami podczas godzin wychowawczych, organizacja wyjść i wycieczek dostosowanych do możliwości finansowych danej klasy, stypendia, paczki świąteczne, wyposażenie w podręczniki, prelekcje dla rodziców, udział w programach promujących zdrowie „Wiem, co jem”, gromadzenie literatury problemowej w bibliotece szkolnej, wykorzystywanej podczas zajęć.
Umożliwiamy uczniom innych narodowości aktywny udział w życiu szkoły i reprezentowaniu jej (np. reprezentacja sportowa, powołanie do pocztu sztandarowego, w tym roku szkolnym przewodniczącym samorządu uczniowskiego jest chłopiec z Kenii). Różnorodność działań wychowawczych i profilaktycznych, podejmowanych przez szkołę oraz analiza ich skuteczności, sprzyja prezentowaniu przez zdecydowaną większość uczniów pożądanych społecznie postaw.
Priorytetem naszej placówki jest szeroko rozumiana promocja zdrowia i promocja zdrowego stylu życia. Stworzyliśmy własny Program Szkoły Promującej Zdrowie, który corocznie monitorujemy i modyfikujemy zgodnie z naszymi potrzebami. Celem głównym programu jest kreowanie postawy prozdrowotnej naszych uczniów i kształtowanie nawyków żywieniowych. Uwieńczeniem tych działań jest Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, który otrzymaliśmy 9 grudnia 2014 r. Obecnie starmy się o przedłużenie Certyfikatu.
Nasza placówka współpracuje z wieloma podmiotami działającymi na rzecz dzieci i oświaty. Między innymi uczestniczymy w programie Klub Szkół UNICEF, "Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją". Dobrze zorganizowana specjalistyczna pomoc dzieciom o specyficznych trudnościach w nauce pisania i czytania, znacząco wpływa na poprawę dysfunkcji. Współpracujemy także z innymi instytucjami i organizacjami: Fundacją Szczęśliwi bez cukru, Towarzystwem Szalonego Wózkowicza, Fundacją Kasisi, Świetlicą Socjoterapeutyczną Caritas, Domem Dziecka, Rodzinami zastępczymi, Strażą Miejską, Policją, OPS - em, Strażą Pożarną, ZOZ, Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu, Biblioteką Publiczną, Centrum Nauki KOPERNIK dbając w ten sposób o potrzeby naszych uczniów, budowanie świadomości potrzeb innego człowieka i własnego bezpieczeństwa oraz rozbudzanie naturalnej potrzeby odkrywania świata, ciągłego uczenia się i umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu.
Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania na nowe np. obecnie podejmujemy szereg działań inspirowanych pedagogiką Janusza Korczaka (w szkole działa „skrzynka korczakowska” , przyznajemy uczniom „odznakę korczakowską”, obchodzimy Dzień Praw Dziecka) ; w ramach Rozwoju Doradztwa Zawodowego realizujemy program "Sięgnij po więcej".
Nasi uczniowie są autorami projektu „Darmowe zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży" w ramach Budżetu Partycypacyjnego.
Nasza placówka jest szkołą, która poprzez realizację zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych kształtuje młodego człowieka gotowego do rozpoczęcia kolejnych etapów edukacyjnych oraz czynnego i świadomego uczestnictwa w społeczeństwie.
Absolwent naszej szkoły na miarę swojego wieku jest:
samodzielny, zaradny, otwarty, kulturalny, taktowny, tolerancyjny, szanujący innych, odpowiedzialny, przyjazny i życzliwy, krytyczny wobec siebie i innych, jest dobrze przygotowany do kontynuacji nauki.