-
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA
-
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA
obowiązujące w Szkole Podstawowej nr 139 im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Warszawie
1. Przebywanie w budynku szkoły.
1. Przebywanie uczniów oraz wszystkich osób postronnych w budynku szkoły jest monitorowane i podlega kontroli przez nauczycieli dyżurujących oraz wszystkich pracowników szkoły.
2. Każdorazowe wejście osób postronnych na teren szkoły jest zarejestrowane przez odpowiednie osoby (wpis do zeszytu wejść).
3. Każdy pracownik szkoły ma prawo żądać informacji od osób postronnych o celu pobytu w budynku szkoły.
4. Rodzice przyprowadzający dzieci do szkoły pozostawiają je pod opieką nauczycieli w świetlicy lub w szatni i niezwłocznie opuszczają budynek szkoły.
5. Uczniowie niekorzystający ze świetlicy przychodzą do szkoły na 10 minut przed rozpoczęciem zajęć.
6. Samodzielne opuszczanie budynku szkoły przez uczniów w czasie trwania zajęć jest zabronione. Uczeń może opuścić budynek szkoły w czasie zajęć szkolnych po okazaniu zwolnienia od rodzica/opiekuna, lub rodzic/opiekun odbiera dziecko osobiście.
7. Uczniowie mogą przebywać na korytarzu tylko w czasie przerwy międzylekcyjnej. Po dzwonku na lekcję zobowiązani są do ustawienia się pod odpowiednią sala lekcyjną.
8. Uczniowie, którzy w danym czasie nie mają zajęć lekcyjnych, zobowiązani są do przebywania w świetlicy (kl.1-3) lub czytelni (kl. 4-6).
9. W trakcie przerw międzylekcyjnych uczniowie zobowiązani są do bezpiecznego zachowania.
10. Zabrania się uczniom samowolnego otwierania okien na korytarzach, siadania na parapetach, przebywania na klatkach schodowych.
11. Uczniowie kończący zajęcia szkolne schodzą do szatni pod opieką nauczyciela prowadzącego i niezwłocznie opuszczają budynek i teren szkoły.
2. Organizacja zajęć dydaktycznych.
- Dzwonek rozpoczyna i kończy zajęcia lekcyjne.
Czas zajęć lekcyjnych trwa od początku pierwszej lekcji do końca ostatniej zgodnie z planem zajęć uczniów.
- Uczniowie pozostają w szkole w czasie trwania ich zajęć lekcyjnych. Nie mogą samowolnie oddalać się poza jej budynek.
- Nauczyciel na każdej lekcji sprawdza listę obecności, zaznacza nieobecności i na bieżąco notuje spóźnienia.
- Uczeń jest poinformowany o planowanych zmianach w planie lekcji przez wychowawcę lub innych nauczycieli. Informacje o zmianach umieszczane są także na tablicy ogłoszeń w szatni.
- Po zakończonych zajęciach klasa jest zobowiązana pozostawić porządek w Sali. Odpowiadają za to wszyscy uczniowie, a kontrolują dyżurni.
- Każda sala ma swój regulamin, z którym jej opiekun zapoznaje swoich uczniów na początku września.
3. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych i telefonów komórkowych.
- W szkole obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych w czasie lekcji.
- Nauczyciel oraz inny pracownik szkoły ma prawo zarekwirować telefon komórkowy ucznia, gdy ten:korzysta z telefonu w czasie lekcji lub zajęć dodatkowych;podczas przerw robi zdjęcia lub filmuje uczniów, nauczycieli lub innych pracowników szkoły bez ich zgody;
- Uczeń zobowiązany jest oddać telefon nauczycielowi lub innemu pracownikowi szkoły bez sprzeciwu.
Nauczyciel lub inny pracownik szkoły przekazuje aparat telefoniczny wychowawcy danego ucznia.
- Telefon może odebrać jedynie Rodzic/Opiekun prawny dziecka po wcześniejszym umówieniu terminu z Wychowawcą lub w dniu zebrania (dnia otwartego).
- Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za: utratę, zniszczenie lub inne usterki telefonu komórkowego ucznia.
- Szkoła nie wyraża zgody na przynoszenie przez uczniów urządzeń elektronicznych typu: konsole do gier (PSP, PS Vita itp.), tabletów, odtwarzaczy mp3, mp4, itp. Odtwarzacze mp3 i mp4 uczeń przynosi na własną odpowiedzialność.
4. Procedura współpracy z rodzicami Szkoły Podstawowej nr 139 w Warszawie.
Procedura zawiera sposoby postępowania nauczycieli i rodziców (prawnych opiekunów) w celu ułatwienia wzajemnych kontaktów oraz nadania im statusu programowej działalności szkoły.
1.Miejscem kontaktów rodziców/prawnych opiekunów z wychowawcami klas, nauczycielami przedmiotów, pedagogiem szkolnym, dyrektorem jest szkoła.
2.Kontakty rodziców z nauczycielami mogą odbywać się w następujących formach:
- zebrań ogólnych z rodzicami,
- zebrań ogólnych z rodzicami i zaproszonymi specjalistami,
- zebrań klasowych z rodzicami,
- zebrań klasowych z rodzicami i uczniami,
- indywidualnych konsultacji rodziców z wychowawcami, nauczycielami przedmiotów, pedagogiem,
- innych spotkań wynikających z planu pracy szkoły, potrzeb wychowawczych i edukacyjnych.
3.Rodzice / prawni opiekunowie pozostawiają wychowawcy kontaktowe numery telefonów.
4.Terminy zebrań z rodzicami/prawnymi opiekunami zapisane są w harmonogramie zebrań z rodzicami przedstawionym nauczycielom i rodzicom w pierwszej połowie września. Informacja ta jest też zamieszczona na stronie internetowej szkoły. O zmianach terminu spotkań z rodzicami/prawnymi opiekunami wychowawca lub upoważniony przez dyrektora nauczyciel jest zobowiązany pisemnie poinformować rodziców/prawnych opiekunów co najmniej z 3-dniowym wyprzedzeniem, podając datę, miejsce, godzinę nowego spotkania. (Konieczne jest pozyskanie informacji zwrotnej wraz z podpisem rodzica/ prawnego opiekuna).
5. Obecność na zebraniu rodzica/ prawnego opiekuna jest wymagana. Jeżeli rodzic nie kontaktuje się ze szkołą, wychowawca klasy może wezwać do szkoły rodzica/prawnego opiekuna w formie pisemnej.
6.W uzasadnionych sytuacjach rodzice uczniów mają możliwość dodatkowego kontaktu z nauczycielami, jednak po wcześniejszym uzgodnieniu takiego spotkania z nauczycielem.
7. Nauczyciel nie udziela informacji rodzicom podczas prowadzonych przez siebie zajęć szkolnych, a także w trakcie pełnienia dyżuru na korytarzu i w szatni.
8.W sytuacjach wymagających niezwłocznego działania wychowawca bądź nauczyciel może skontaktować się z rodzicami/prawnymi opiekunami poza ustalonymi terminami w formie telefonicznej bądź pisemnej (za pośrednictwem dzienniczka, dziennika elektronicznego lub sekretariatu szkoły).
9. Wychowawca klasy oprócz ogólnych zebrań z rodzicami i indywidualnych spotkań (po uprzednim uzgodnieniu terminu) kontaktuje się z rodzicami, zamieszczając w dzienniczku ucznia bądź dzienniku elektronicznym pisemne informacje o postępach i zachowaniu uczniów, a także ważne informacje z życia szkoły.
10.Wszystkie uwagi i wnioski dotyczące pracy szkoły, ocen, zachowania uczniów itp. rodzice/prawni opiekunowie kierują kolejno do: nauczyciela przedmiotu, wychowawcy klasy,a w wyjątkowych przypadkach, po przebyciu wskazanej drogi służbowej do dyrektora szkoły.
5. Procedura prowadzenia dokumentacji wychowawcy klasy, dotycząca odbierania dziecka po zajęciach lekcyjnych, wycieczkach i imprezach.
1) Uczniowie klas O- III są odbierani przez rodziców/prawnych opiekunów lub osoby pisemnie upoważnione do odbioru dziecka. Wychowawca gromadzi i przechowuje upoważnienia w teczce wychowawcy do końca roku szkolnego.
2) W przypadku, gdy rodzice/prawni opiekunowie uczniów (od 7 r. ż.) wyrażają zgodę na samodzielne powroty dziecka ze szkoły do domu, zobowiązani są do złożenia stosownego oświadczenia na ręce wychowawcy.
3.Wychowawca klasy I–III zamieszcza nazwiska dzieci posiadających pozwolenie na samodzielny powrót w dzienniku lekcyjnym, w rubryce „Notatki".
4. Wychowawca zbiera od rodziców/prawnych opiekunów oświadczenia, w których rodzice/prawni opiekunowie wyrażają zgodę na samodzielne powroty dziecka ze szkolnej wycieczki lub imprezy (zabawy) do domu, przejmując za nie odpowiedzialność w tym czasie
5) Sporadyczny samodzielny powrót dziecka – ucznia klas I–III udokumentowany jest stosownym oświadczeniem, które mają obowiązek złożyć rodzice/prawni opiekunowie. Wychowawca informuje o tym innych nauczycieli, prowadzących ostatnią lekcję w klasie.
6.)W przypadku złego samopoczucia lub innych okoliczności, pielęgniarka (kiedy jej nie ma wychowawca), informuje telefonicznie rodzica/opiekuna o zaistniałej sytuacji. Jeżeli rodzic osobiście nie może przyjechać po dziecko, wskazuje osobę, która to uczyni. Wskazana przez rodzica osoba musi przy odbiorze dziecka okazać dowód tożsamości oraz upoważnienie od rodziców.
7.)Uczeń może także zostać pisemnie zwolniony przez rodzica (prawnego opiekuna) z zajęć lekcyjnych. Bierze on wtedy odpowiedzialność za samodzielny powrót dziecka do domu lub innego wskazanego miejsca (np. do lekarza). Rodzic (prawny opiekun) zobowiązany jest w pisemnym oświadczeniu, podać datę i godzinę zwolnienia.
8.) Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
9.) Wychowawca gromadzi i przechowuje oświadczenia, upoważnienia do odbioru dziecka ze szkoły w teczce wychowawcy do końca roku szkolnego.
10.) Procedura gromadzenia wyżej wymienionej dokumentacji powtarzana jest w każdym roku szkolnym.
11.) Rodzice/ prawni opiekunowie mogą pisemnie upoważnić do odbioru swojego dziecka (od 7 roku życia) także jego rodzeństwo. W takiej sytuacji wychowawca powinien uzyskać od rodziców wyraźne oświadczenie woli w przedmiotowym zakresie.
OŚWIADCZENIE
Oświadczam, że moje dziecko ………………………………………….. uczeń/uczennica
(imię i nazwisko)
klasy …….. Szkoły Podstawowej nr 139 w Warszawie będzie samodzielnie uczęszczać do szkoły (przychodzić i wracać po zakończonych zajęciach). Biorę całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo mojego dziecka w drodze do i ze szkoły.
……………………………………………………
(data i czytelny podpis rodzica/ prawnego opiekuna)
OŚWIADCZENIE
Oświadczam, że moje dziecko ………………………………………….. uczeń/uczennica
(imię i nazwisko)
klasy …….. Szkoły Podstawowej nr 139 w Warszawie będzie samodzielnie wracać z wycieczki lub imprezy szkolnej. Biorę całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo mojego dziecka w drodze do i ze szkoły.
………………………………………………………
(data i czytelny podpis rodzica/ prawnego opiekuna)
6. Procedury rozpoczynania i zakończenia zajęć szkolnych.
1. Uczniowie klas młodszych, którzy korzystają ze świetlicy są przyprowadzani przez rodziców (opiekunów) najwcześniej o godz. 7 00 i odbierani najpóźniej o godz. 1730.
2. Uczniowie klas 4-6 przychodzą do szkoły nie wcześniej niż 740, czyli w momencie rozpoczęcia dyżurów przez nauczycieli.
3. Dzieci, które rozpoczynają zajęcia później, przychodzą na lekcję zgodnie z planem, ale najwcześniej 10 minut przed rozpoczęciem lekcji.
4. Uczniowie, którzy nie uczęszczają lekcje religii, w czasie tych lekcji przebywają w świetlicy lub bibliotece, gdzie nauczyciel organizuje im czas.
5. Po zakończeniu obowiązkowych zajęć lekcyjnych uczniowie opuszczają budynek szkolny i boisko. Uczniowie nie mogą bez opieki nauczyciela przebywać na Terenie szkoły i boisk. Nauczyciel, który przebywa na podwórku (boisku) z dziećmi uczęszczającymi do świetlicy lub z inną klasą nie może brać odpowiedzialności za dzieci, które skończyły lekcję (i samowolnie pozostają na boisku szkolnym lub korytarzu szkoły).
6. Zajęcia szkolne odbywają się zgodnie z podanym planem, chyba, że wcześniej zostały wprowadzone zmiany, uczniowie o tych zmianach zostali poinformowani. Zmiany w planie zajęć powinny być podane przynajmniej dzień wcześniej i zapisane w dzienniku.
7. Usprawiedliwianie nieobecności uczniów.
● Rodzic/ prawny opiekun pisemnie usprawiedliwia uzasadnione nieobecności w terminie 7 dni od powrotu dziecka do szkoły.
● Za uzasadnioną nieobecność uznawane są: choroba, pobyt w szpitalu, sanatorium, wizyty lekarskie, badania specjalistyczne, wypadki, zdarzenia losowe. Inne przyczyny nieobecności są nieuzasadnione
i nie będą uwzględniane. Decyzję, czy daną nieobecność uznać za uzasadnioną, podejmuje wychowawca.
● O dłuższej, trwającej powyżej 7 dni, przewidywanej nieobecności (np. choroba, pobyt w szpitalu, sanatorium), rodzice/ prawni opiekunowie zobowiązani są niezwłocznie powiadomić wychowawcę osobiście lub telefonicznie. Wskazane jest przedstawienie zaświadczenia od lekarza.
● Jeżeli nieobecność ucznia przedłuża się, a wychowawca nie posiada żadnej wiedzy co do powodów nieobecności, zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.
● Wychowawca na bieżąco podlicza frekwencję i uzupełnia miesięczne zestawienie nieobecności uczniów. Do 10 dnia każdego miesiąca wypełnia w dzienniku tabelę, dotyczącą frekwencji uczniów
w poprzednim miesiącu.
● Wychowawca uwzględnia nieusprawiedliwione nieobecności przy wystawianiu oceny z zachowania.
8. Zwalnianie ucznia z zajęć dydaktycznych.
- Uczeń może być zwolniony w danym dniu przez wychowawcę lub nauczyciela prowadzącego lekcję tylko na podstawie pisemnej prośby rodzica/prawnego opiekuna.
- Nauczyciel zwalniający ucznia ze szkoły zobowiązany jest niezwłocznie odnotować ten fakt w dzienniku lekcyjnym.
- Uczeń posiadający stałe lub czasowe zwolnienie z zajęć (religii, wychowania fizycznego), jeżeli są to zajęcia pierwsze lub ostatnie w danym dniu, może na podstawie pisemnej prośby rodziców/prawnych opiekunów nie uczestniczyć w nich.
9. Postępowanie z uczniem chorym.
- W przypadku stwierdzenia, że uczniowi coś dolega podejmuje się następujące działania:
- Nauczyciel poprzez innego ucznia (woźną, innego nauczyciela) wzywa pielęgniarkę szkolną lub wysyła chorego ucznia pod opieką kolegi do pielęgniarki.
- Wezwanie pielęgniarki następuje zawsze w przypadku trudności z poruszaniem się ucznia, rozległego urazu, zasłabnięcia lub innych przyczyn uznanych przez nauczyciela za ważne.
- Pielęgniarka szkolna w razie potrzeby kontaktuje się z rodzicami/prawnymi opiekunami i ustala z nimi dalsze postępowanie w sprawie ucznia.
- Jeżeli u ucznia nastąpił uraz głowy, rozległe krwawienie lub inne niepokojące objawy, pielęgniarka wzywa pogotowie ratunkowe i zawiadamia jego rodziców/prawnych opiekunów oraz dyrektora szkoły.
- W przypadku nieobecności pielęgniarki, nauczyciel kontaktuje się z wychowawcą klasy lub wicedyrektorem, który podejmuje działania jak wyżej.
- W żadnym przypadku nie wolno zwolnić ucznia chorego do domu bez osobistej opieki nad nim osoby dorosłej.
- Osoba nie będąca rodzicem/prawnym opiekunem musi posiadać upoważnienie pisemne.
10. Postępowanie wobec ucznia, który źle zachowuje się na lekcji.
- Za zachowanie ucznia utrudniające prowadzenie lekcji rozumie się głośne rozmowy, komentowanie wypowiedzi innych bez udzielania głosu, wstawanie bez powodu z ławki, spacery po sali, brak reakcji na polecenie nauczyciela, jedzenie, wulgarne zachowanie w stosunku do rówieśników, nauczyciela.
W przypadku w.w. zachowań ustala się następujące rodzaje kar:
1. Upomnienie wychowawcy wobec klasy.
2. Powiadomienie rodziców pisemne (uwaga w dzienniczku) lub telefoniczne.
3. Obniżona ocena z zachowania w przypadku powtarzających się niewłaściwych zachowań podczas lekcji.
11. Postępowanie w przypadku bójek i stosowania przemocy przez uczniów.
1. Nauczyciel, który zauważył bójkę lub przypadek przemocy słownej, powinien:
- · zdecydowaną interwencją spowodować całkowite przerwanie negatywnych zachowań;
- · upomnieć uczestników zdarzenia, uświadamiając im niewłaściwą postawę;
- · poinformować o incydencie wychowawcę lub pedagoga.
2. Wychowawca (lub pedagog) przeprowadza indywidualne rozmowy z uczestnikami zdarzenia, ustala jego okoliczności (przyczyna, przebieg, agresor, ofiara, świadkowie), ocenia stopień zagrożenia i podejmuje decyzję o sposobie dalszego postępowania (zażegnanie konfliktu, zobowiązanie uczniów do zmiany postępowania, ewentualne poinformowanie rodziców lub rozmowa z uczniami i rodzicami).
3. Wychowawca (lub pedagog) wpisuje uwagi dotyczące zachowania uczniów w klasowym zeszycie uwag.
4. W przypadku powtarzających się agresywnych zachowań (przemoc słowna lub fizyczna) wychowawca zgłasza problem do pedagoga szkolnego (lub Dyrektora) i wspólnie przeprowadzają rozmowy dyscyplinujące z uczniem. Pedagog (lub Dyrektor) przeprowadza rozmowy z rodzicami, podczas których informuje ich o konsekwencjach niewłaściwej postawy dziecka (obniżona ocena z zachowania, poinformowanie policji i ew. skierowanie sprawy do sądu rodzinnego).
5. W przypadku zdarzenia szczególnie drastycznego, stanowiącego zagrożenie dla zdrowia lub życia, nauczyciel natychmiast informuje o nim Dyrektora szkoły. Dyrektor wzywa do szkoły rodziców i policję.
12.Postępowanie wszystkich pracowników szkoły w sytuacjach zagrożenia uczniów demoralizacją.
Demoralizacja(art.4 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich)-naruszenie zasad współżycia społecznego ,popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, włóczęgostwo, udział w działalności grup przestępczych.
1.W przypadku uzyskania informacji, że uczeń naszej szkoły przejawia zachowania świadczące o demoralizacji, pracownicy szkoły podejmują następujące działania:
- przekazują uzyskane informacje wychowawcy klasy,
- wychowawca informuje o fakcie pedagoga szkolnego i dyrektora szkoły,
- wychowawca wzywa do szkoły rodziców /prawnych opiekunów ucznia i przekazuje im uzyskaną informację. Przeprowadza rozmowę z rodzicami/prawnymi opiekunami oraz uczniem w ich obecności. W przypadku potwierdzenia informacji ,zobowiązuje ucznia do zaniechania negatywnego postępowania ,zaś rodziców/prawnych opiekunów do szczególnego nadzoru nad dzieckiem. W toku interwencji profilaktycznej może zaproponować rodzicom/prawnym opiekunom skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki i udział w programie terapeutycznym. Wskazane jest, aby w rozmowie uczestniczył pedagog lub psycholog szkolny .
- Z przeprowadzonej rozmowy sporządza się protokół zawierający końcowe ustalenia( w zeszycie protokołów zebrań z rodzicami, w części ,,kontakty indywidualne’’),
- Jeżeli rodzice/prawni opiekunowie odmawiają współpracy lub nie stawiają się do szkoły, a nadal z wiarygodnych źródeł napływają informacje o przejawach demoralizacji ich dziecka, dyrektor szkoły pisemnie powiadamia o zaistniałej sytuacji sąd rodzinny lub policję ( specjalistę ds. nieletnich).
- Gdy szkoła wykorzysta wszystkie dostępne jej środki oddziaływań wychowawczych (rozmowa z rodzicami/prawnymi opiekunami, ostrzeżenie ucznia, spotkanie z pedagogiem itp.), a ich zastosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów ,dyrektor szkoły powiadamia sąd rodzinny lub policję. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tych instytucji.
2.W przypadku, gdy pracownik szkoły podejrzewa, że na terenie placówki znajduje się uczeń będący pod wpływem alkoholu lub narkotyków ,podejmuje następujące działania:
- Powiadamia o swoich przypuszczeniach wychowawcę klasy,
-Izoluje ucznia od reszty klasy, ale ze względów bezpieczeństwa nie pozostawia go samego,
- Wzywa lekarza w celu stwierdzenia stanu trzeźwości lub odurzenia ,ewentualnie udzielenia pomocy medycznej.
- Zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły oraz rodziców/prawnych opiekunów, których zobowiązuje do niezwłocznego odebrania ucznia ze szkoły. Gdy rodzice/prawni opiekunowie odmówią odebrania dziecka ,o pozostaniu ucznia w szkole lub przewiezieniu go do placówki służby zdrowia albo przekazaniu go funkcjonariuszom policji decyduje lekarz-po ustaleniu aktualnego stanu zdrowia ucznia i w porozumieniu z dyrektorem szkoły,
3.W przypadku, gdy pracownik szkoły podejrzewa, że uczeń posiada przy sobie narkotyki ,podejmuje następujące działania:
- -W obecności innej osoby (wychowawca, pedagog, dyrektor, i tp.) ma prawo żądać, aby uczeń pokazał mu te substancje ,zawartość swojej teczki oraz kieszeni ,ewentualnie innych przedmiotów, budzących podejrzenie co do ich związku z poszukiwaną substancją.
- Nauczyciel nie ma prawa samodzielnie wykonać czynności przeszukania odzieży ani teczki ucznia – jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla policji.
- O swoich spostrzeżeniach powiadamia dyrektora szkoły oraz rodziców/prawnych opiekunów ucznia i wzywa ich do natychmiastowego stawiennictwa.
- W przypadku, gdy uczeń mimo wezwania odmawia pokazania nauczycielowi zawartości teczki i kieszeni, dyrektor szkoły wzywa policję,
UWAGA: Zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – w Polsce karalne jest:
-posiadanie każdej ilości środków odurzających lub substancji psychoaktywnych;
-wprowadzanie do obrotu środków odurzających;
-udzielanie innej osobie, ułatwianie lub umożliwianie ich użycia oraz nakłanianie do użycia;
-wytwarzanie i przetwarzanie środków odurzających
Każde z wymienionych zachowań jest czynem karalnym w rozumieniu przepisów ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, jeśli sprawcą jest uczeń ,który ukończył 13 lat a nie ukończył 17 lat.
W każdym przypadku popełnienia czynu karalnego przez ucznia ,który nie ukończył 17 lat, należy zawiadomić policję lub sąd rodzinny.
13.Sprawowanie opieki w dni wolne od zajęć.
1. W dni wolne od zajęć opiekę nad dziećmi sprawują rodzice.
2. W sytuacjach szczególnych szkoła organizuje dyżur nauczyciela.
14. Zmiany w organizacji dnia zajęć.
Odnoszą się do:
1. Uroczystości i imprez szkolnych.
2. Skróconych lekcji.
* O zmianach uczniowie i ich rodzice/prawni opiekunowie zostają poinformowani na 3 dni wcześniej.
3. Nieobecność nauczyciela.
* O zmianach uczniowie i ich rodzice/prawni opiekunowie zostają poinformowani na 1 dzień wcześniej.
-