• Procedury bezpieczeństwa pracy Świetlicy

obowiązujące w r. szk.2021/2022

w stanie zagrożenia epidemicznego

Postanowienia ogólne:

• W placówce stosuje się wytyczne i rozporządzenia MEN, MZ i GIS obowiązujące w roku szkolnym 2021/2022 w czasie zagrożenia epidemicznego.
          • SP 139 w Warszawie organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej na piśmie (dostarczyli do szkoły stosowne dokumenty drogą elektroniczną lub osobiście).
          • Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
          • Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
          • Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
          • Rodzice przyprowadzający dziecko zobowiązani są do podania telefonów do szybkiego kontaktu, odbierania telefonów ze szkoły lub w razie konieczności natychmiastowego oddzwaniania.
          • Dziecko, które przejawia niepokojące objawy chorobowe (np. kaszel, duszności, temperatura powyżej 38 ºC), zostaje odizolowane w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób. O zaistniałej sytuacji niezwłocznie powiadamiani są rodzice/opiekunowie, w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
          • Ogranicza się przebywanie na terenie szkoły osób z zewnątrz. Osoby te muszą przestrzegać zasad epidemicznych obowiązujących w szkole (dystans społeczny – min. 1,5 m, osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk).

Organizacja zajęć świetlicowych:

• Świetlica jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do godz. 17.30.
          • Grupy świetlicowe mają przydzielone sale i opiekunów.
          • W czasie przebywanie w pomieszczeniu uczniów z różnych grup, zaleca się im korzystanie z maseczek.
          • Uczniowie podczas zajęć świetlicowych korzystają ze sprzętów, które można łatwo zdezynfekować, materiałów jednorazowych lub własnych przyborów szkolnych.
          • Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
          • Sale są wietrzone, co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
          • Sale oraz sprzęty wykorzystywane podczas zajęć są dezynfekowane po wyjściu uczniów.
          • Ograniczane są aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.

Przyprowadzanie i odbiór dzieci ze szkoły:

• Rodzice mogą wchodzić wyłącznie do wyznaczonej w szkole przestrzeni wspólnej.
          • Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły powinni zachować wszelkie środki ostrożności (dystans społeczny min. 1,5 m w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów
            i ich rodziców, osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk).
          • Po wejściu do szkoły następuje pomiar temperatury dziecka (termometrem bezdotykowym przez wyznaczoną osobę lub automatem do pomiaru temperatury) .
          • Gdy temperatura jest w normie, rodzic opuszcza szkołę, a dziecko wchodzi do strefy zamkniętej, przebiera się i idzie do sali zajęć.
          • Odbieranie dziecka ze świetlicy odbywa się przez domofon umieszczony w przedsionku głównego wejścia
            do szkoły (od strony sekretariatu).
          • Osoba odbierająca dziecko staje twarzą do kamery, łączy się z właściwą dla danej grupy salą (numery wewnętrzne umieszczone są w widocznym miejscu).
          • Podaje imię i nazwisko dziecka oraz przedstawia się w celu  weryfikacji danych.
          • Gdy wszystko się zgadza, osoba ta opuszcza pomieszczenie i oczekuje na dziecko na zewnątrz budynku.
          • Dziecko wychodzi z sali zajęć, ubiera się w szatni  i wychodzi z budynku do osoby oczekującej.
          • Jeżeli grupa jest na powietrzu, rodzic/opiekun odbierający dziecko przestrzega zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wobec osób, które się tam znajdują.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni:

• Osoby wchodzące do szkoły dezynfekują dłonie lub zakładają rękawiczki ochronne, mają zakryte usta i nos oraz nie przekraczają obowiązujących stref przebywania.
          • Uczniowie regularnie myją ręce wodą z mydłem, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem,
            po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na powietrzu.
          • W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk,
            a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
          • Środki do dezynfekcji dłoni znajdują się w widocznych, łatwo dostępnych miejscach we wszystkich pomieszczeniach wspólnych.

Żywienie:

• Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe mogą korzystać z posiłków i napojów przygotowanych przez stołówkę szkolną lub przyniesionych z domu.
          • Posiłki spożywają w wyznaczonych, zdezynfekowanych miejscach.
          • W celu zachowania bezpiecznego dystansu społecznego, uczniowie przychodzą na posiłki do stołówki
            wg ustalonego harmonogramu.