Regulamin szkolnego koła wolontariatu
REGULAMIN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU
w Szkole Podstawowej nr 139 w Warszawie
przyjęty dnia 31 sierpnia 2023 roku(zwany dalej: „Regulaminem”)
§ 1 Postanowienia ogólne
- Regulamin określa zasady świadczenia wolontariatu w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w Szkole Podstawowej nr 139 w Warszawie (zwanego dalej „SKW”) i przyznawania wpisu na świadectwie w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu.
- Wolontariat to nieodpłatne, świadome i ochotnicze działanie na rzecz innych osób, społeczności czy organizacji[1].
- Wolontariusz - osoba pracująca na zasadzie wolontariatu.
- Szkolne Koło Wolontariatu - jest inicjatywą skierowaną do uczniów, którzy
- chcą pomagać najbardziej potrzebującym, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne.
- Opiekunowie SKW - wyznaczeni przez dyrektora szkoły nauczyciele, którzy czuwają nad prawidłową organizacją wolontariatu oraz wspierają uczniów, nauczycieli i rodziców w działaniach wolontariatu.
§ 2 Cele i działania
- Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie.
- Świadome, dobrowolne i nieodpłatne udzielanie pomocy innym.
- Rozwijanie wśród młodzieży postawy: chęci niesienia pomocy, otwartości, życzliwości, bezinteresowności i wrażliwości na potrzeby innych oraz kształtowanie postaw prospołecznych.
- Aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, kulturalnej oraz na rzecz środowiska rodzinnego i środowiska lokalnego.
- Kształtowanie umiejętności pracy zespołowej oraz angażowanie społeczności szkolnej w działania na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem.
- Działalność SKW opiera się m.in. na:
- organizacji i wspieraniu zbiórek charytatywnych;
- organizacji i wspieraniu wydarzeń sportowo-kulturalnych oraz ekologicznych;
- organizacji i wspieraniu imprez szkolnych;
- samopomocy koleżeńskiej i wspieraniu wychowawców świetlicy i klas zerowych;
- opiece nad ogrodem szkolnym;
- szeroko rozumianych prac porządkowych na terenie szkoły oraz wewnątrz placówki, w tym pomoc opiekunom klas w porządkowaniu sal lekcyjnych.
- SKW może nawiązać współpracę z podmiotem uprawnionym do organizacji wolontariatu (dalej: Zewnętrzny Organizator Wolontariatu)[2] w celu wykonywania świadczeń wolontariackich na rzecz tego podmiotu. Zasady wykonywania świadczeń wolontariackich zostaną określone w umowie o współpracy zawartej z Zewnętrznym Organizatorem Wolontariatu.
§ 3 Wolontariusze
- Wolontariuszem w SKW może być osoba, która:
- Wraz z rodzicami zawarła porozumienie wolontariackie ze szkołą,
- jest uczniem co najmniej czwartej klasy szkoły podstawowej.
- Wolontariusze są członkami SKW.
- Wykonywanie świadczeń przez wolontariuszy jest dobrowolne.
- W czasie wykonywania świadczeń wolontariusz pozostaje pod nadzorem opiekuna SKW, innego nauczyciela lub przedstawiciela Zewnętrznego Organizatora Wolontariatu, na rzecz której wykonywane są świadczenia wolontariackie.
- Wolontariusz nie może opuścić miejsca wykonywania świadczeń wolontariackich bez wcześniejszej zgody osoby zobowiązanej do jego nadzoru (opiekuna SKW, innego nauczyciela lub przedstawiciela Zewnętrznego Organizatora Wolontariatu).
- Wolontariusze mogą zgłaszać własne propozycje i inicjatywy opiekunowi SKW i liczyć na wsparcie w ich realizacji ze strony opiekuna SKW i innych członków SKW.
- Wolontariusz nie może wykonywać swoich zadania wolontariackich w trakcie trwania swoich obowiązkowych zajęć lekcyjnych. Wyjątkiem jest reprezentowanie SKW poza szkołą i szkolenia wolontariuszy.
- Wolontariusze są zobowiązani do:
- uczestniczenia w działaniach SKW, w tym spotkaniach organizacyjnych, szkoleniach i warsztatach;
- wykonywania świadczeń wolontariackich z należytą starannością;
- okazywania innym szacunku, w szczególności osobom, na rzecz, których wykonywane są świadczenia;
- przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny przy wykonywaniu świadczeń;
- dbania o powierzone materiały;
- przestrzegania postanowień Regulaminu i porozumienia o wykonywaniu świadczeń wolontariackich.
- Wolontariusz otrzymuje indeks, w którym udokumentowana jest jego praca na rzecz innych.
- Wolontariusz ma obowiązek zadbać o to, żeby w jego indeksie nauczyciel nadzorujący wykonywane zadanie umieścił wpis o jego wykonaniu (wraz z liczbą godzin).
- Oprócz zapisów w indeksie wolontariusza raz w miesiącu (w terminie ogłoszonym poprzez Librus przez opiekunów SKW) będą wpisywane godziny wolontariackie do szkolnego systemu rozliczania wolontariuszy. Obowiązkiem wolontariusza jest zadbanie o to, że zapisy z jego dzienniczka znalazły się w szkolnym systemie.
- Wolontariusze nie pobierają wynagrodzenia za wykonywanie świadczeń.
- Wolontariusze mogą być nagrodzeni poprzez:
- przyznanie dyplomu za działalność wolontariacką,
- wręczenie nagrody rzeczowej (np. książka)
- wpis na świadectwie szkolnym w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia/uczennicy[3]. Zasady dotyczące odnotowywania na świadectwie szkolnym świadczenia wolontariatu określa § 4 regulaminu.
§ 4
Zasady przyznawania wpisu na świadectwie ukończenia szkoły za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu
- Wykonywanie świadczeń przez wolontariuszy może zostać odnotowane na świadectwie szkolnym, na zakończenie ósmej klasy, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia (osiągnięcia w aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu) (zwane dalej: „Wpisem”).
- Wpis może zostać przyznany za świadczenie wolontariatu zarówno w ramach SKW, jak i poza nim. Realizacja wolontariatu poza szkołą powinna być udokumentowana odpowiednim zaświadczeniem[4].
- Uczeń szkoły podstawowej może uzyskać wpis pod warunkiem świadczenia wolontariatu w wymiarze: co najmniej 50 godzin podczas nauki w szkole podstawowej. Godziny sumują się z poszczególnych lat działalności, przy czym przyjmuje się minimum 10 godzin w czasie jednego roku szkolnego oraz to, że czas zaangażowania w wolontariat powinien trwać nie mniej niż 2 lata szkolne.
- W roku szkolnym 2023/24 oraz obowiązują zasady przejściowe – 30 godzin dla klas ósmych w roku szkolnym 2023/24 oraz 40 godzin dla klas ósmych w roku szkolnym 2024/25 rozłożone na co najmniej 2 lata (czyli wolontariusz musiał rozpocząć swoją działalność wolontariacką najpóźniej w klasie siódmej).
- Godziny wypracowane w ramach wolontariatu zarówno w szkole, jak i poza nią sumują się.
- W wyjątkowych sytuacjach (np. długotrwała nieobecność ucznia, przeniesienie z innej szkoły) decyzję o przyznaniu wpisu na świadectwie ucznia podejmuje dyrektor.
- W przypadku świadczenia wolontariatu poza SKW uczeń jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie o świadczeniu wolontariatu lub aktywności na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego nie później niż 3 tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego w klasie ósmej. Zaświadczenie musi zawierać nazwę i pieczątkę podmiotu, w którym świadczony był wolontariat[5], podpis osoby wystawiającej zaświadczenie, okres, w którym uczeń angażował się w pomoc oraz liczbę zrealizowanych przez niego godzin.
- Członek SKW świadczący wolontariat poza SKW może go realizować w:
- w organizacjach pozarządowych (np. stowarzyszenia i fundacje oraz organizacje wyznaniowe, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne, spółki akcyjne, spółki z o.o. i kluby sportowe niedziałające w celu osiągnięcia zysku) - wolontariusze mogą być zatrudniani do wsparcia zadań prowadzonych w ramach działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej działalności gospodarczej;
- w organach administracji publicznej (np. ministrowie, wojewodowie, samorząd terytorialny), z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej;
- w jednostkach organizacyjnych podległych organom administracji publicznej lub nadzorowanej przez te organy (np. szkoły, przedszkola, teatry, muzea), z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej;
- w podmiotach leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej;
- przykładowe instytucje w których uczniowie mogą realizować zadania wolontariackie: szpitale, domy pomocy społecznej, ośrodki opiekuńczo-pielęgnacyjne, domy i świetlice dla seniorów, hospicja, domy dziecka i ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, świetlice środowiskowe, muzea i domy kultury, schroniska dla zwierząt. W niektórych instytucjach wyżej wymienionych wolontariuszem może zostać osoba, która ukończyła 13 rok życia. Wolontariat zewnętrzny można realizować w ramach tzw. wolontariatu rodzinnego (wtedy, wolontariusz pozostający pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego może mieć mniej niż 13 lat).
- Odnotowanie na świadectwie szkolnym osiągnięć ucznia w aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu rekomendują opiekunowie SKW.
§ 5 Opiekunowie SKW
- Do obowiązków opiekunów SKW należy:
- planowanie działalności i harmonogramu działań SKW;
- podział zadań i wspieranie wykonywania świadczeń przez wolontariuszy;
- nawiązywanie kontaktu i współpracy z Zewnętrznymi Organizatorami Wolontariatu;
- ustalanie terminów spotkań SKW;
- informowanie dyrekcji, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły o działaniach SKW;
- współpraca z innymi pracownikami szkoły w związku z wykonywaniem świadczeń wolontariackich przez wolontariuszy;
- uzyskiwanie niezbędnych zgód i pozwoleń na działania SKW;
- dbanie o wystawienie zaświadczeń o wykonywaniu świadczeń dla wolontariuszy;
- współpraca z wychowawcami klas przy dokonywaniu wpisu na świadectwie szkolnym, na zakończenie ósmej przez wolontariuszy zgodnie z postanowieniami § 4;
- koordynacja zawierania porozumień o wykonywaniu świadczeń wolontariackich z wolontariuszami, umów o współpracy z Zewnętrznymi Organizatorami Wolontariatu, uzyskiwania zgód na wykonywanie świadczeń, informacji i zgód RODO wolontariuszy.
§ 6 Postanowienia końcowe
- Wolontariusze obchodzą swoje święto 5 grudnia w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
- Zmiana regulaminu wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności i powinna być zatwierdzona przez dyrektora szkoły.
- W sprawach nieuregulowanych regulaminem zastosowanie ma ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
[1] Zasady świadczenia wolontariatu reguluje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r.
[2] Podmioty uprawnione do organizacji wolontariatu wskazuje art. 42. ust 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (są to np. organizacje pozarządowe czy instytucje – poza prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą).
[3] Odnotowanie osiągnięć ucznia/uczennicy odbywa się zgodnie z ust. 21 pkt 2 załącznika nr 2 do Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. 2019 poz. 1700 ze zm.).
[4] Wzór zaświadczenia stanowi załącznik do Regulaminu.
[5] Podmioty uprawnione do organizacji wolontariatu wskazuje art. 42. ust 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (są to np. organizacje pozarządowe czy instytucje – poza prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą).