• Skrzynka Korczakowska

• Skrzynka Korczakowska                                                                               „Dziecko ma prawo do poważnego traktowania jego spraw, do poważnego ich rozważania”

Janusz Korczak

Skrzynka Korczakowska to skrzynka, do której wszyscy uczniowie mogą anonimowo wrzucać listy  z prośbami, pytaniami, skargami, wątpliwościami.   Skrzynka ma służyć dzieciom do zgłaszania trudnych spraw.

Jakie sprawy można między innymi zgłaszać?

1. Jeśli dokuczają komuś rówieśnicy i ktoś sobie z tym nie radzi,
          2. Jeśli się wie, że komuś dzieje się krzywda,
          3. Jeśli jest się ofiarą, świadkiem agresji lub przemocy,
          4. Jeśli ktoś jest w kłopotach,
          5. Jeśli masz problem nie wie do kogo się zgłosić,
          6. Jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji i nie wie gdzie szukać pomocy,
          7. Jeśli ktoś nie ma do kogo się zwrócić, nie wie komu może zaufać
          8. Jeśli jest się krzywdzonym przez dorosłych,

Każdy może liczyć na pomoc, nie jest sam w szkole!

Uczniowie sami decydują w jakiej formie chcą uzyskać odpowiedź: przez indywidualną rozmowę                        z konkretną osobą, np. nauczycielem, wychowawcą, pedagogiem, dyrektorem, członkiem SU, rozwiązanie problemu w klasie, lub inny sposób wskazany przez ucznia. Jeśli osoba , która napisała list nie zrobi tego , wówczas odpowiedź w formie ogólnej będzie umieszczona na tablicy SU na I piętrze do wiadomości całej społeczności szkolnej. Skrzynka będzie otwierana raz w tygodniu.

Do czego służy?

Ma służyć dzieciom i młodzieży do zadawania pytań i zgłaszania trudnych spraw ANONIMOWO!

1. Możesz zadać pytanie
          2. Możesz tylko zgłosić problem
          3. Możesz prosić o interwencję

Jak uzyskasz odpowiedź?

To Ty zdecydujesz z kim  i w jakiej formie chcesz rozmawiać. Możesz zostawić informację z numerem telefonu lub poprosić o indywidualne spotkanie, możesz zostawić adres e-mail, możesz prosić o zamieszczenie odpowiedzi na tablicy SU.

Nadawca pozostaje ANONIMOWY!

„Najważniejszą wartość mają listy, w których ktoś pisze, czego nie może powiedzieć rodzicom, albo czego nie wolno powiedzieć w szkole. To, o czym mówią dzieci miedzy sobą, a teraz mają możność Szczerze powiedzieć, bez wstydu i strachu, że je wyśmieją”