• Przeciwdziałanie hałasowi

• PRZECIWDZIAŁANIE HAŁASOWI

Jednym  z głównych obszarów Szkolnego Programu Promocji Zdrowia, jest przeciwdziałanie hałasowi.

OPIS PROBLEMU.

Problem hałasu dostrzegany był w naszej szkole już od wielu lat. Zagadnieniem tym formalnie zajęto się w 2004 r, w którym przyjęto na Radzie Pedagogicznej propozycje działań zmierzających do jego zniwelowania, poprzedzone referatem  szkoleniowym wygłoszonym dla całego grona pedagogicznego.

Wkrótce szkoła wystąpiła z wnioskiem do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie, o przeprowadzenie pomiarów środowiskowych natężenia dźwięku. Pomiar poziomu hałasu mieścił się w normie, jednakże samopoczucie nauczycieli i uczniów wymagało podjęcia programowych kroków przeciwdziałających hałasowi.

Opracowany został szkolny program przeciwdziałania hałasowi, realizowany systemowo od 17 września 2005 r.

PRZECIWDZIAŁANIE HAŁASOWI REZALIZOWANE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 139 W WARSZAWIE

Cel: Obniżenie poziomu natężenia dźwięków na terenie szkoły oraz podniesienie świadomości uczniów i całego środowiska szkolnego, w zakresie szkodliwego wpływu hałasu na zdrowie człowieka.

Zadania:

I.      Prowadzenie działań edukacyjnych (metoda podająca)

Poprzez referaty, prelekcje, lekcje wychowawcze  itd.

II.     Prowadzenie działań popularyzujących problematykę hałasu w środowisku szkolnym i in. (metody aktywizujące)

Poprzez konkursy, warsztaty, akcje plakatowe, publikacje w szkolnej gazetce, na stronie szkoły i inne.

III.            Niwelowanie hałasu.

Poprzez likwidowanie źródeł hałasu. Wyciszenie dzwonka szkolnego, wyciszanie drzwi, organizację przerw międzylekcyjnych, organizację przerw na świeżym powietrzu, instalację paneli wyciszających w poszczególnych pomieszczeniach, gdzie hałas jest najbardziej dokuczliwy.

IV.     Badania ankietowe.

Badania ankietowe dotyczące hałasu, jako metoda ewaluacji obszaru.

Podejmowane działania są analizowane, opisywane i dokumentowane przez zespół.

Tradycją naszej szkoły, w ramach prowadzonych działań popularyzujących problematykę hałasu w całym środowisku szkoły, jest prowadzona od 2005 r akcja „Cichy październik”.

Cały ten miesiąc poświęcony jest hałasowi i słuchowi. Szczegółowy opis miesięcznej akcji „Cichego października” znajduje się zawsze w oddzielnej zakładce.

Akcja ta jest związana z szeroko pojętą współpracą z różnymi instytucjami i organizacjami np. IFiPS, CZD czy WUM (prelekcje, warsztaty itp.), realizowaną również w ciągu roku szkolnego.

Problematyka hałasu w szkołach opisana została również przez szkolnego logopedę Monikę Grzeszczuk, w czasopiśmie „Słyszę” nr 1/2009 wyd. IFiPS w Warszawie, dostępnym poniżej. Nasz program, był także dyskutowany ze stowarzyszeniem „Liga walki z hałasem”, która udzielała swoich rad i wskazówek.

Opracowała koordynator szzpz

Monika Grzeszczuk