Promocja Zdrowia

Ankieta na temat zdrowego trybu życia w klasach IV

Ankieta dotycząca zdrowego trybu życia została przeprowadzona w maju 2017 i wzięło w niej 30 ochotników z klas czwartych.

Forma ankiety została zapożyczona ze strony www.healthykids.nsw.gov.au,a zaadaptowana z lokalnego oddziału NFZ z Nowej Południowej Walii (Australia). Kwestionariusz miał na celu sprawdzenie czy uczniowie jedzą zdrowe śniadania, piją wystarczającą ilość wody dziennie, jedzą owoce, warzywa, unikają niezdrowych produktów, zażywają porcję ruchu (optymalnie powyżej godziny dziennie) oraz ile czasu spędzją przed ekranami telewizorów, komputerów, tabletów, telefonów (optymalnie do godziny dziennie).

Przez 7 dni badania zadaniem uczniów było zakolorowywanie rysunków odpowiadających poszczególnym czynnościom oraz podliczanie zdobytych punktów.

Wyniki:

- 77% ankietowanych zjada zdrowe śniadanie

- badani uczniowie wypijają ok.4 szklanek wody dziennie (z 6 zalecanych w ankiecie)

- zjadają 1,5 z 2 zalecanych porcji owoców

- 3 z 5 zalecanych porcji warzyw

- ich aktywność fizyczna jest w przedziale do godziny dziennie ( zalecane powyżej godziny)

- 2 razy w tygodniu jedzą fast food lub chipsy

- spędzają ok.2 godzin dziennie przed ekranami (zalecane do 1 godziny)

Celem powyższej ankiety było jeszcze wzbudzenie w uczniach refleksji na temat prowadzonego przez nich trybu życia, więc po skończonym badaniu otrzymali jeszcze karty, na których mieli zaznaczyć prawdziwe dla nich informacje zwrotne. Dotyczyły one trzech aspektów:

1.Co uświadomiła mi ankieta?

2. Co chciałbym zmienić, aby zbać o swoje zdrowie?

3.Co trudno mi zmienić (tu być może uczniowie powinni uzyskać wsparcie dorosłych)

Ad.1

- 60% uczniów uświadomiło sobie dzięki ankiecie, że je zbyt mało warzyw

- 18% badanych nie zdawało sobie sprawy z tego, jak wiele czasu spędza przed ekranami

Ad.2

- 56% uczniów chciałoby zmniejszczyć ilość niezdrowego jedzenia w swojej diecie

- 76% zamierza pić więcej wody

-50% badanych deklaruje chęć jedzenia większej ilości warzyw

- 68% deklaruje chęć wydłużenia dziennego czasu aktywności fizycznej

Ad.3

-38% uczniów zdaje sobie sprawę z tego, że spędza zbyt dużo czasu przed monitorami i ekranami, ale wciąga ich to na tyle, że nie potrafią się powstrzymać  (uczniowie, którzy nie wskazują problemu w tym obszarze  - 47% uzyskują wsparcie rodziców, gdyż to rodzice wyznaczają im limit)

Wnioski

Wyniki ankiety są ogólnie zadowalające. Widać, że badani uczniowie są świadomi zasad zdrowego odżywiania, konieczności codziennej aktywności fizycznej oraz szkodliwości spędznia zbyt dużej ilości czasu przed ekranami telewizorów, tabletów, telefonów.  Najwięcej trudości sprawia im ograniczenie czasu przed telewizorem, itd. (49% nie ma z tym problemu) oraz jedzeniem odpowiedniej ilości warzyw (59% uczniów nie zgłasza tu problemów)

Celem ankiety było skłonienie uczniów do przemyśleń na temat prowadzonego przez nich trybu życia, zastanowienie się nad tym, co chcieliby zmienić, aby w jeszcze większym stopniu dbać o swoje zdrowie.

ul.Syreny 5/7
  • (022) 632-59-94