• Historia Tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie

        • Kalendarz tworzenia szkoły promującej zdrowia.

           

          ·         20.01 2004 r wygłoszenie referatu przez logopedę (surdologopedę) na Radzie Pedagogicznej na temat hałasu w szkołach                              oraz o idei szkół promujących zdrowie

          ·         30.03.2004 r powołanie Szkolnego Zespołu Promocji Zdrowia i wybór koordynatora, którym nieprzerwanie jest logopeda                                M. Grzeszczuk

          ·         31.03.2004 r po konsultacjach z gronem pedagogicznym szkoła wpisana została na listę szkół starających się o                                          przyłączenie do sieci szkól promujących zdrowie, co nastąpiło w Kuratorium Oświaty w Warszawie

          ·                            wywiady, ankiety dotyczące problemów do rozwiązania w szkole

          ·         28.04.2004 r spotkanie organizacyjne zespołu, na którym nakreślone zostały cele i dziedziny działań zespołu na cały                                  okres trwania stażu szkoły; zapoznanie zespołu z publikacjami dotyczącymi ruchu promocji zdrowia i szkół                              promocji zdrowia

          ·                            zorganizowanie biblioteczki promocji zdrowia (gabinet logopedy a następnie biblioteka szkolna)

          ·         31.04.2004 r  sformułowanie programu działań w  4 obszarach i przedstawienie na Radzie Pedagogicznej

          ·         14.09.2004 r przeprowadzenie akcji informacyjnej dotyczącej promocji zdrowia wśród uczniów – apel samorządowy,                                    lekcje wychowawcze, plakaty

          ·         21.12.2004 r uroczyste zakończenie trwającego od listopada konkursu na logo szkoły promującej zdrowie

          ·         14.03.2005 r spotkanie koordynatora z przewodnicząca promocji zdrowia w rejonowym ZOZ celem nawiązania                                              współpracy

          ·         31.03.2005 rada szkoleniowa dotycząca ruchu promocji zdrowia, ankieta sondażowa dotycząca stopnia akceptacji grona                            pedagogicznego dla programu działań w zakresie promocji zdrowia

          ·         13.04.2005 informacja skierowana do rodziców dotycząca ruchu promocji zdrowia i szkół promocji zdrowia (prelekcja –                              klasy młodsze)

          ·         14.04.2005 r – j.w (klasy starsze)

          ·         11.05.2005 r – j.w (klasy młodsze – c.d)

          ·         19.05.2005 r – j.w pozostali pracownicy szkoły

           

          Po poinformowaniu środowiska szkoły o ruchu promocji zdrowia i szkole promującej zdrowie, przeprowadzone były ankiety określające akceptację bądź jej brak dla tej inicjatywy. Badanie ankietowe przyniosło 100% poparcia dla działań z zakresu promocji zdrowia.

          Przez cały okres przygotowawczy koordynator zespołu współpracował z koordynatorem mazowieckim. Kontakty te zostały przerwane w związku z reorganizacją promocji zdrowia na szczeblu koordynatora mazowieckiego.

          Zespół w tym okresie spotykał się jednak regularnie, by planować i koordynować bądź realizować działania prozdrowotne na terenie szkoły. Przygotował także do zatwierdzenia szkolny program promocji zdrowia, który ostatecznie został zatwierdzony 19.09.2006 r wraz z przyjęciem wymaganej uchwały przez Radę Pedagogiczną.

          Do 2008 r szkoła realizowała swe zadania w zakresie promocji zdrowia zwieńczone sukcesem – wpisania do mazowieckiej sieci szkół promujących zdrowie i otrzymaniem  15 grudnia tego roku Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie.

          Po tym czasie nasz udział w programach związanych ze zdrowym odżywianiem i udziałem m.in. w kampanii „Wiem, co jem” rozpoczął szereg sukcesów: znaleźliśmy się wśród laureatów tej  kampanii. W związku z tym wyróżniono naszą szkołę honorując nas inauguracją  corocznej akcji pod nazwą „Dzień Dobrego Jedzenia” dla szkół dzielnicy Wola.

          Popularyzacja naszej aktywności, znalazła wyraz w zainteresowaniu mediów działalnością szkoły w tym zakresie, np.  byliśmy organizatorem „Śniadania prasowego”. Nasza współpraca z Kuratorium Mazowieckim i Biurem Edukacji m. st. Warszawy przełożyła się na organizację w naszej szkole wizyty studyjnej dla gości z Europy Środkowej i Azji.  Celem spotkania było zaprezentowanie  naszej szkoły jako wzorcowej, w tworzeniu szkoły promującej zdrowie, pt.  „Jak tworzy się szkołę promującą zdrowie”. Ta wizyta przynosząca nam splendor, zaktywizowała wszystkich pracowników i całą społeczność szkoły – poza zaprezentowaniem prelekcji w języku angielskim i rosyjskim przez zespół i innych nauczycieli, także zmobilizowała uczniów do przyjęcia naszych gości poprzez rozmowy i poczęstunki. Następnie wzięliśmy udział w I - Konferencji Szkół Promujących Zdrowie, jako prelegenci prezentujący swoje doświadczenia na temat: „Współpraca ze środowiskiem i organizacjami w tworzeniu szkoły promującej zdrowie”.

          Naszymi doświadczeniami w „tworzeniu szkoły promującej zdrowie”  z naciskiem na współpracę ze środowiskiem i organizacjami, dzieliliśmy się ze szkołami – dzielnicy Wola i Ursynów, a w szerszej skali podczas pikniku „Zdrowe Mazowsze” i „Forum Zdrowia” zorganizowanych przez Urząd Wojewódzki w Warszawie.

          Od 2008 r organizujemy, cieszące się wielkim powodzeniem pikniki rodzinne, zawsze pod hasłem związanym ze zdrowiem np. „Zdrowe odżywianie” , „Zdrowie i bezpieczeństwo to lepsze społeczeństwo” czy „Przez zabawę do zdrowia”.

          Zaktywizowanie naszej społeczności miało także wpływ na utworzenie przez rodziców Fundacji  „Wymarzona szkoła”, która ma na celu wspieranie działalności naukowej, oświatowej, wychowawczej i finansowej naszej placówki.

          2010 – 2013 to okres „organicznej pracy„ celem sfinalizowania rozpoczętych przedsięwzięć w zakresie tworzenia przyjaznego klimatu szkoły. Dotyczy to zarówno klimatu psychicznego jak poprawienia wystroju i estetyki wnętrza szkoły (remont korytarzy i klas). Skupiliśmy się także na zakończeniu pewnych działań związanych z klimatem akustycznym. W 2013r zostały wymienione kolejne dzwonki korytarzowe, a także przygotowaliśmy się do instalacji paneli akustycznych w pomieszczeniach świetlicy. Finalizacja tego projektu nastąpiła w roku szkolnym 2013/2014. Szkoła została wyposażona w panele w tych pomieszczeniach, co wpłynęło znacznie na ich wyciszenie.

          W ostatnim 3-letnim okresie realizowana była także inicjatywa aktywizacji dzieci szczególnie uzdolnionych w autorskich projektach: „Warsztatach twórczego myślenia”, „ Małych naukowcach”, w projekcie: „Z matematyką przez wieki”, „Bliżej ucznia”, zwieńczona otrzymaniem Certyfikatu Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła z Pomysłem”.

          Od wielu lat nasi uczniowie odnoszą spektakularne sukcesy sportowe. Jesteśmy mistrzami Mazowsza w uni – hokeju. Co roku zdobywamy miejsce na podium w rozgrywkach dzielnicy „Od zabawy do sportu”, biegach przełajowych, siatkówce.

          Przez cały czas kładliśmy nacisk na promowanie zdrowego stylu życia poprzez edukację w dziedzinie zdrowego odżywiania, dbałości o słuch, sportu, higieny, profilaktyki i ekologii realizując wiele programów własnych i zewnętrznych.

          W 2013 r przygotowywaliśmy autoewaluację naszych działań. Jej wyniki zaprezentowane zostały publicznie podczas uroczystości :szkolnego święta promocji zdrowia dnia 13.09.2013r. (wyniki wraz z wnioskami zamieszczone zostały w oddzielnej zakładce). Realizacja 5 standardów szkoły promującej zdrowie została pozytywnie oceniona przez Kapitułę. Szkole przyznany został Krajowy Certyfikat „Szkoła  Promująca Zdrowie”.

          W 2013/2014 roku szkoła realizując wnioski wypływające z autoewaluacji przygotowała program poprawy szkolnego klimatu pt.:” Plan działań przewidzianych w obszarze klimatu szkolnego w roku szkolnym 2014/2015” (patrz (w) oddzielna zakładka) Jego głównym celem jest zmniejszenie poziomu stresu w odniesieniu do uczniów i wszystkich pracowników szkoły.

          Dnia 9.XII 2014r nastąpiło uroczyste wręczenie krajowego certyfikatu „Szkoła Promująca Zdrowie".

          W dniu 19 XII 2019 szkoła złożyła ponowny wniosek o nadanie Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie, który otrzymała w grudniu 2020 roku.

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 139 im. Ludwiki Wawrzyńskiej
      • (022) 632-59-94 fax 0-22 632 52 79
      • ul.Syreny 5/7 01-132 Warszawa 01-132 Warszawa Poland
      • Inspektor Ochrony Danych - p.Justyna Sikorska Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych: jest pod adresem email: iodo@rt-net.pl lub pod adresem Administratora danych z dopiskiem IOD. Kontakt z Administratorem - 22 632-59-94 wew.221 Informacja e-mail sp139@eduwarszawa.pl
      • sekretariat.sp139@eduwarszawa.pl administracja.sp139@eduwarszawa.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych