•

1922 r. - Powstanie Szkoły Ogólnokształcącej z siedzibą w budynku Zarządu Tramwajów

Miejskich przy ul. Młynarskiej 2.
          1945 r. - Szkoła nosi nazwę Szkoły TPD nr 10.
          1955 r. - Decyzją Ministerstwa Oświaty nadano Szkole Podstawowej TPD nr 10 imię Ludwiki

Wawrzyńskiej.
          1956 r. - W szkole wmurowana została tablica pamiątkowa ku czci bohaterki.
          1965 r. - Odsłonięto rzeźbę przedstawiająca Wawrzyńską niosącą dziecko w ramionach.
          1966 r. - Szkołę przeniesiono do nowego budynku przy ul. Syreny 5/7 i nadano jej numer 139.
          1970 r. - Szkoła otrzymała sztandar.
          1996 r - 2004 r - Remont szkoły

Historia Szkoły Podstawowej nr 139 rozpoczyna się w roku 1922.

Była to wówczas szkoła powszechna, której siedzibę, w związku z brakiem lokali, umieszczono (wraz ze szkołą 140) w części budynku należącego do Zarządu Tramwajów Miejskich przy ulicy Młynarskiej 2. Pewne jest to, że placówka nie zaniechała działalności dydaktycznej nawet w czasie wojny, aktywnie włączyła się w proces tajnego nauczania. Po wyzwoleniu szkoła, zgodnie z tradycją, stanęła do wychowywania młodego pokolenia w nowym duchu, jako Szkoła Podstawowa TPD nr 10 przy ulicy Młynarskiej 2.

Niezwykle ważnym, aczkolwiek tragicznym wydarzeniem w historii szkoły był wypadek, rozgrywający się 8 lutego 1955 roku w budynku na ulicy Włościańskiej, na Żoliborzu, gdzie mieszkała nauczycielka - kierowniczka świetlicy w Szkole Podstawowej TPD nr 10, Ludwika Wawrzyńska.

W tym budynku wybuchł pożar. Z płonącego mieszkania Ludwika Wawrzyńska uratowała czworo małych dzieci. Niestety w wyniku doznania rozległych poparzeń sama zmarła 18 lutego 1955 r.. Rada Pedagogiczna, Komitet Rodzicielski oraz uczniowie TPD-owskiej szkoły podjęli starania o nadanie placówce imienia bohaterskiej nauczycielki.

28 lutego 1955 roku decyzją Ministerstwa Oświaty nadano Szkole Podstawowej TPD nr 10

przy ul. Młynarskiej 2 i imię Ludwiki Wawrzyńskiej.

18 lutego 1956 r. w szkole została wmurowana tablica pamiątkowa ku czci bohaterki.

W pierwszą rocznicę śmierci Wawrzyńskiej Ministerstwo Łączności wydaje kopertę z okolicznościowymi znaczkami, które matka Ludwiki Wawrzyńskiej przekazuje szkole w 1967 r. do pamiątkowego albumu

W 10. rocznicę śmierci patronki szkoły - 18 lutego 1965r. - Urząd Miasta st. Warszawy przekazał szkole rzeźbę - pracę dyplomową studenta Akademii Sztuk Pięknych - Henryka Tarkowskiego

Odsłonięcia pomnika dokonała wiceprzewodniczący DRN- Wola- Wanda Konecka. Pomnik przedstawia kobietę jedną ręką tulącą do siebie dziecko, drugą natomiast osłaniająca się przed ogniem. Rzeźba ta wystawiana była we wrześniu 1964 r. na wystawie „Warszawa w sztuce” w salach Zachęty. Pomnik ustawiono obok tablicy wmurowanej w pierwszą rocznice śmierci bohaterskiej nauczycielki. Przy rzeźbie zaciągnęli warty honorowe harcerze, a u jej stóp młodzież szkolna złożyła wiązanki kwiatów.

W czerwcu 1966 r. kierownik - Henryk Imiołek poinformował społeczność szkolną , że szkoła otrzyma nowy budynek. Wśród nauczycieli i uczniów zapanowała ogromna radość oraz ożywienie w związku z przeprowadzką. Rok szkolny 1966/1967 przywitano już w nowych murach.

24 października 1966 roku odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowej szkoły tysiąclatki - Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej. Szkole nadano wówczas nr 139.

16 maja 1970 r. Szkoła Podstawowa nr 139 z okazji 15 rocznicy śmierci Patronki dostała od Komitetu Rodzicielskiego sztandar, na którym widnieje napis: „Ojczyzna Nauka Cnota”.

Historia Szkoły Podstawowej nr 139 bardzo mocno powiązana została z postacią Patronki. Do dziś szkoła pielęgnuje pamięć o bohaterskiej nauczycielce. I nauczyciele, i uczniowie starają się wcielać w życie ideały, które tak wyraziście wytyczały drogę Ludwiki Wawrzyńskiej.

W latach 1996-2004 szkoła przeszła gruntowny remont. Na dziedzińcu ułożono kostkę. Powstało także Miasteczko Ruchu Drogowego.

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 139 w latach 1945- 2005

Szafraniec Jan