• System oceniania j.angielski kl.1-3

• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH 1-3

PSE z języka angielskiego jest zgodne z wytycznymi zawartymi w NPP dotyczącej nauczania języków obcych oraz WSO.

Wymagania względem znajomości języków nowożytnych według NPP

Uczeń po skończeniu I klasy SP:

• Rozumie proste polecenia i właściwie na nie reaguje
          • Nazywa obiekty w najbliższym otoczeniu
          • Recytuje wierszyki i rymowanki, śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego
          • Rozumie sens opowiedzianych historyjek, gdy są wspierane obrazkami, gestami i przedmiotami

Uczeń po III klasie SP:

• Wie, że ludzie posługują się różnymi językami i aby się z nimi porozumiewać, trzeba nauczyć się ich języka (motywacja do nauki)
          • Reaguje werbalnie i niewerbalnie na proste polecenia nauczyciela
          • Rozumie wypowiedzi ze słuchu (rozróżnia znaczenie wyrazów o podobnym brzmieniu, rozpoznaje zwroty stosowane na co dzień i potrafi się nimi posługiwać, rozumie sens krótkich opowiadań przedstawionych za pomocą rekwizytów, rozumie sens prostych dialogów w historyjkach obrazkowych)
          • Czyta ze zrozumieniem proste wyrazy i zdania
          • Zadaje pytania i udziela odpowiedzi  w ramach wyuczonych zwrotów, recytuje wiersze, rymowanki i śpiewa piosenki, nazywa obiekty w otoczeniu i opisuje je,
          • Przepisuje proste zdania i wyrazy
          • W nauce języka nowożytnego korzysta ze słowników obrazkowych, książeczek i środków multimedialnych
          • Współpracuje z rówieśnikami w ramach nauki

Formy oceniania uczniów

1. Przygotowanie do zajęć:

Uczeń systematycznie odrabia zadania domowe, na lekcję przynosi podręcznik, zeszyt ćwiczeń oraz przybory szkolne. Nieprzygotowanie do lekcji należy zgłaszać nauczycielowi na początku zajęć.

1. Formy pisemne:
          • Testy, po zakończeniu każdego działu i wcześniejszym powtórzeniu materiału ( o terminie testu uczniowie informowani są  tydzień wcześniej, a oceny wpisywane są do dziennika klasowego. Testy nie są dawane dzieciom do domu)
          • Kartkówki, które sprawdzają wiadomości do 3 lekcji wstecz
          • Prace domowe
          1. Forma ustna:
          • Odpowiedzi ustne
          • Prace domowe
          1. Zasady oceniania aktywności:

Aktywni uczniowie oceniani są plusami, które nauczyciel odnotowuje w zeszycie ćwiczeń.

Wymagania na poszczególne oceny:

Ocena WD- uczeń wzorowo przyswoił słownictwo, dialogi, wierszyki i piosenki oraz posiadł wiedzę wykraczającą poza ramy programowe. Rozumie ogólny i szczegółowy sens różnorodnych tekstów i rozmów. Potrafi z łatwością zrozumieć polecenia nauczyciela. Jest aktywny, chętnie przygotowuje dodatkowe prace i zadania. Chętnie bierze udział w konkursach oraz projektach.

Ocena BD- uczeń w bardzo dobrym stopniu przyswoił wymagane słownictwo, dialogi, wierszyki i piosenki. Rozumie ogólny sens tekstów i rozmów. Rozumie polecenia nauczyciela. Jest aktywny. Bierze udział w konkursach i projektach.

Ocena D- uczeń w dobrym stopniu przyswoił wymagane słownictwo, dialogi, wierszyki i piosenki. Często potrafi zrozumieć sens tekstów i rozmów. Często rozumie polecenia nauczyciela. Stara się być aktywny. W miarę swoich możliwości bierze udział w konkursach i projektach.

Ocena P- uczeń dysponuje ograniczonym zakresem słownictwa. Tylko od czasu do czasu potrafi zrozumieć ogólny sens tekstów i rozmów. Bardzo rzadko rozumie polecenia nauczyciela, ma braki w pracach domowych.

Ocena S- uczeń nie opanował wymaganego słownictwa w zakresie minimalnym. Nie rozumie prostych tekstów i rozmów. Nie rozumie poleceń nauczyciela. Nie odrabia prac domowych. Nie prowadzi zeszytu.

Zasady przeliczania uzyskanych punktów na ocenę szkolną opisową

WD               91%-100%

BD                 81%-90%

D                    65%-80%

P                    41%-64%

S                    40% i poniżej

Na podstawie wymagań na koniec semestru i roku szkolnego zostaje wystawiona ocena opisowa.

Nauczyciel wspiera uczniów, u których stwierdzono problemy  w sprostaniu wymaganiom programowym, potwierdzone orzeczeniem lub opinią PPP. Nauczyciel ustala formy i metody pracy pomagające w sprostaniu wymogom PP.

Przy ustalaniu oceny semestralnej i rocznej nauczyciel bierze również pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków lekcyjnych, obecność podczas lekcji, chęć uczestnictwa w zajęciach, konkursach i projektach.

Opracowała Ewa Drozd