• Regulamin stroju uczniowskiego

• REGULAMIN STROJU UCZNIOWSKIEGO

Zgodnie z zapisem w Statucie Szkoły, każdego ucznia Szkoły Podstawowej nr 139 im. Ludwiki Wawrzyńskiej obowiązuje strój szkolny codzienny, galowy lub sportowy.

1. ZASADY OGÓLNE

1. Włosy

• fryzury uczniów muszą odpowiadać zasadom higieny (czyste, niefarbowane, bez widocznych wygoleń, bez dopinanych, sztucznych warkoczyków, nie mogą przeszkadzać podczas pisania, czytania oraz zajęć sportowych – winny być odpowiednio spięte),
          • włosy długie winny być spięte lub związane.

2. Ozdoby

• w szkole uczniowie nie noszą biżuterii (dopuszczalny jest łańcuszek lub medalik, a w przypadku dziewcząt małe kolczyki na sztyfcie w uszach),
          • uczniowie nie malują paznokci i nie robią makijażu,
          • uczniowie nie mają tatuaży, także kalkomanii,
          • zabrania się na terenie szkoły noszenia na głowach kapturów lub innych nakryć głowy.

3. Obuwie

• uczniowie codziennie zmieniają obuwie na terenie szkoły,
          • obowiązuje obuwie na jasnych nierysujących podeszwach,
          • obowiązkiem ucznia jest dopilnować, aby obuwie miało zawiązane sznurowadła w przypadku, gdy nie jest na rzepy, gumki lub wsuwane,
          • seledynowe sznurówki w obuwiu wiązanym uczniów klas IV-VIII (dopuszcza się obuwie szkolne na rzeczy oraz wsuwane bez sznurówek).

1. STRÓJ CODZIENNY

Codzienny strój szkolny powinien być:

• czysty, schludny, estetyczny (bez dziur, rozcięć, postrzępień, ażurów, nieprzezroczysty),
          • kolorystyka dowolna z wyjątkiem kolorów odblaskowych,
          • stosowny, zgodny z ogólnie przyjętymi normami etycznymi – nie może odsłaniać dekoltu, ramion, pleców, brzucha, górnej części ud,
          • strój codzienny: bluzki lub t-shirty, które nie mogą zawierać niestosownych nadruków, wulgaryzmów i niczego, co obrażałoby innych,
          • zabrania się noszenia odzieży symbolizującej przynależność do grup kibiców sportowych i subkultur młodzieżowych.

1. STRÓJ GALOWY

Ucznia obowiązuje strój galowy podczas:

• rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego,
          • wewnętrznego (próbnego) oraz zewnętrznego Sprawdzianu po klasie VIII,
          • konkursów szkolnych i pozaszkolnych,
          • innych uroczystości szkolnych zgodnych z kalendarzem roku szkolnego na polecenie wychowawcy lub dyrektora szkoły.

Dla dziewcząt:

• biała bluzka koszulowa,
          • granatowa lub czarna spódniczka zakrywająca uda,
          • w chłodne dni okrycie wierzchnie (np. sweter, żakiet, kamizelka) w tych samych kolorach,
          • rajstopy w kolorze białym, ciemnym lub cielistym,
          • stosowne do stroju buty.

Dla chłopców:

• biała koszula,
          • eleganckie czarne lub granatowe spodnie (dopuszcza się jednolity ciemny jeans),
          • kamizelka lub sweter, marynarka w tych samych kolorach,
          • garnitur.
          1. STRÓJ SPORTOWY

Podczas zajęć sportowych uczeń winien mieć strój sportowy:

sportowa koszulka z krótkim rękawkiem

sportowe spodenki,

skarpetki bawełniane,

w chłodne dni dres,

obuwie: adidasy lub tenisówki na jasnej, nieślizgającej się, nierysującej podeszwie, sznurowane lub na rzepy.

Strój sportowy jest strojem zmiennym i obowiązkiem każdego ucznia jest jego zmiana po każdych zajęciach sportowych.

Za nieprzestrzeganie w/w regulaminu uczeń może ponieść następujące konsekwencje:

1. upomnienie ustne wychowawcy w obecności klasy,
          2. rozmowa wychowawcza ucznia – pouczenie,
          3. w przypadku powtarzającego się łamania regulaminu wpis do zeszytu uwag,
          4. pisemne upomnienie ucznia przez wychowawcę z powiadomieniem rodziców lub prawnych opiekunów,
          5. rozmowa z Dyrektorem Szkoły,
          6. rozmowa z Dyrektorem Szkoły w obecności rodziców ucznia.
          7. Obniżenie oceny zachowania w klasach IV – VI, w klasach I – III wpis do świadectwa o nieprzestrzeganiu w/w regulaminu.

Procedury dotyczące rodziców/opiekunów prawnych:

• Rodzice/prawni opiekunowie na początku roku szkolnego zostają zapoznani z niniejszym regulaminem i mają obowiązek zaopatrzyć dzieci w obuwie zamienne, strój szkolny, galowy, sportowy oraz dopilnować, aby dziecko przychodziło do szkoły zgodnie z ustaleniami w/w regulaminu.
          • W przypadku łamania przez dziecko postanowień Statutu Szkoły i Regulaminu stroju uczniowskiego, Rodzice/Prawni opiekunowie zobowiązani są podjąć działania mające na celu poprawę zachowania dziecka (stawić się w szkole na rozmowę z wychowawcą lub pedagogiem, dołożyć starań, by uczeń chodził do szkoły odpowiednio ubrany i wyposażony).

Procedury dotyczące nauczycieli:

1. Do kontroli przestrzegania przez uczniów regulaminu stroju i wyglądu ucznia zobowiązani są wszyscy nauczyciele,
          2. W przypadku niestosownego i niezgodnego z regulaminem wyglądu ucznia, każdy nauczyciel ma obowiązek zapisać stosowną uwagę w zeszycie uwag (uwagę o niestosowaniu się do regulaminu przez ucznia wpisuje się tylko raz w danym dniu).
          3. W przypadku nagminnego łamania regulaminu przez ucznia, wychowawca klasy jest zobowiązany do powiadomienia o tym fakcie rodziców ucznia.
          4. Nagminne łamanie regulaminu będzie miało wpływ na ustalenie końcowej oceny zachowania.

Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.09.2017 r.